prechodmodry
koule.gif
koule.gif
koule.gif
koule.gif
koule.gif
TOPlist

© 2006 WebDesign
Ivan Alscher

NAŠE SMEČKA


Zuzka (kříženec husky) - narozena 3.3.1998
Náš první pes. Byla v naší rodině dřív než děti a kočky. Zžila se s každým a každého milovala. Pes,který přesně věděl,co si myslím.Má vynikající charakterové vlastnosti.Ráda běhala. Sice nikdy ve spřežení, ale jen s námí pro radost. V naší směčce měla výsadní postavení. Všichni ji bez výjimky respektovali a měli ji jako svojí "mámu". V jejích 12 letech ji byla zjištěna cukrovka. Pomocí injekcí jsme ji život ještě dokázali prodloužit do 28.10.2013, kdy nám zemřela na chatě v Krušných horách, kde je také pohřbena.
Jméno Zuzana pochází z hebrejského slova šošanná(h).Znamená "lilie", ale v jiných jazycích také "sasanka" nebo "lotos".


Sněhurka (Lotty z Lejancu) - narozena 25.11.2005
Milovala běh. Mazel a silná psí osobnost.Kdyby neonemocněla, byla by vynikajícím leadrem. Neuchovněna z důvodu výskytu oboustranné hereditární katarakty v 10 měsících.
Jméno Lotty je obdobou francouzského jména Charlotte a jména Lottie a znamená "drobná" a "žensky"(angl. womanly)
25.6 2007 nám naše psí holčička odešla do psího nebe. Byla naším miláčkem, na kterého nikdy nezapomenu. Byla silnou psí osobností,našim leadrem ,který měl před sebou všechny závody.Pokud jednou uskutečníme závod, bude se jmenovat po tobě, naše Sněhurko. Rozplynula si stejně jako Sněhurka v pohádce, ale v našich srdcích zůstaneš navěky a budeš nás i svoji smečku doprovázet na všech závodech.
cmkulogo.gif Průkaz původu


Popelka (Lucy z Lejancu) - narozena 25.11.2005
Osud měla Popelka podobný ze začátku jako sestra Sněhurka. Také jí byl zjištěn dědičný šedý zákal. Byla velmi bojácná k cizím lidem, ale nás a smečku milovala. Ve spřežení byla šikovná a zvládala všechny závody. Bohužel zemřela v roce 2011 na, pro nás neznámý, záchvat. Popelku měl rád zejména náš Mareček. Jméno Lucy je původem latinské jméno a znamená "světlo". Snad své "psí světlo" nakonec našla.
cmkulogo.gif Průkaz původu


Amala - narozena 23.11.2006
Naše štěňátko z chovatelské stanice Czech Silver Star manželů Brzkových.
Amálka je už bohužel ve psím nebi. Na podzim 2019 jsem u ní pozoroval častější zadýchání, které se zhoršovalo. Veterinář zjistil otok plic, který byl způsobený vážnou srdeční vadou. Postupně přestávala žrát a nakonec jsem musel Amálku pochovat na chatě 3.11.2019.
Z naší smečky byla často nejhlasitější "zpěváček". S východem slunce o sobě hned dávala vědět. Ostatní psi z ní měli relativně respekt. Od sestry Azízy se vnějškově lišila hlavně bílou "fajfkou" na zádech a očima, které spíše vypadaly jako oči psího kluka. Amála v mladších letech lídrovala, ale postupně maličko zlenivěla, a tak šla v zápřahu ke své sestře Azíze. Byla na první pohled flegmatik, který si ale také krátkým a vhodným zavrčením dokázala respekt sjednat.
Jméno Amala je arabského původu - "Ah-Mal-Ah". Ve volném překladu znamená "Naděje".
Se jménem Amala je také spjatá zajímavá událost, která se odehrála v roce 1920 v Indii. Ve smečce vlků byly nalezeny dvě dívky - Amala a Kamala - ve věku dvou a sedmi let. Dívky se pohybovaly po čtyřech, k jídlu přijímaly jen maso a jejich hlas připomínal vytí. Po přečtení této historky jsme jí velmi často říkali "Kámo"


Aziza - narozena 23.11.2006
Sestra Amaly. Psí "puberťák", velmi hravá. Ostatní si na ní trochu dovolují.Možná proto, že si s nimi od malička stále chtěla hrát a nikdy si na ně nedovolila zavrčet jako Amala, čímž si možná nevybudovala takový respekt. Dlouhé roky byl nejlepší a nejvytrvalejší běžec a tahoun. I na stará kolena ale dokáže držet tempo a dokáže si sáhnout o závody až na dno sil. V hlavičce je opravdový závodník.
Jméno Aziza podle výkladu psích jmen znamená "kamarádka", "drahoušek". Lidské jméno - Aziza je původem africké a znamená "nádherná", "skvělá", "oslnivá". Azíza všechno toto splňuje do puntíku.


Eliška - náš nalezeneček. Narozena někdy na podzim 2005
Dvakrát byla darována přes inzerát jako malé tříměsíční štěně, ale osud chtěl, aby s k nám nakonec vrátila, jako roční pejsek (!). Ač u nás jako malá byla pouze týden, pamatovala si z našeho domu téměř vše a ihned se zde začala chovat jako doma. V mládí milovala běh. Ke stáří si již trochu množily zdravotní problémy (rakovina mléčných žláz a nádoru u plic), ale ona si důchod užívala a to velmi často na gauči. Jak doma, tak na chatě. Eliška byla jediný pes, kterého jsme mohli nechávat bez problémů u chaty zcela na volno.
Jméno Eliška je varianta hebrejského jména Alžběta a má význam: "Můj bůh je přísaha" nebo "Bohu zasvěcená". A skutečně byla neskutečně oddaná - ze všech psů nejvíce. Sice ne samozřejmě bohu, ale nám = páníčkům. Pavla na ní byla silně závislá. Nevím, zda někdy tak věrného pejska ještě budeme někdy mít.


Canny - "velké" psí miminko. Narozena 1.6. 2007 v chovatelské stanici Jany a Vítka Holého z Hrobu. Má 5 bráchů, kteří většinou běhají v zápřahu spřežení.
Vzhledem téměř připomínala vlka. Aby také ne - táta "Atiba" má finské kořeny a máma - Vulfina je jako táta typ husky "vlčího typu". Byla velice učenlivá, sebevědomá a rychlá. Ve spřežení běhala až do svých 10ti let vždy vpředu jako lídr a to lídr vynikající. Byla tahounem celého spřežení. Téměř neunavitelná. Lídrovství naučila svoji malou dcerušku - Abigail a take Gorinku
Význam a původ jejího jména se nám zatím nepodařilo najít, ale v překladu anglického slova "canny" figurují slova jako : klidný, pěkný, rozvážný,šikovný, chytrý, mazaný, opatrný - což mluví samo za sebe.
Z štěnecích dob také kouknout na krátkém videu : http://www.youtube.com/watch?v=xdjA6lYVZkc
(světlý šedobílý pejsek bez postroje)
Canny bohužel byla vždy na bolest jako indiáni - nikdy nic nedala najevo a to bylo i osudne. Nedala nijak najevo obrovský zánět dělohy. Odešla 17.3.2021
cmkulogo.gifPrůkaz původu

Atiba
Naše „černá ovečka“. Jediná naše fenka,co byla úplně černá. Byla trochu ostražitější než ostatní,ale byla také moc hodná.
Ve spřežení běhala nejvyrovnaněji a nejspolehlivěji,co se týče tahu a rychlosti. Spolu s Alyeskou to byli „Wheeldogs“ hned před károu,resp. saněmi.
Jméno dostala po svém tatínkovi,což byl „ten“ Attiba od Jany Holé. Jméno je afrického původu z oblasti Nigérie. Znamená „počátek“ a „popularitu“. Zkráceně jsme ji říkali Aty. Poslední roky měla silnou cukrovku, ale pár let si ještě užila zaslouženého důchodu.Alyeska
Jedním slovem – „hipísačka“. Vše měla vždy „na háku“. Typická pozice pro ní byla ležící,usmívající se a přední packy zásadně překřížené jako slečinka a slunící se v krásném dni. Uměla dobře táhnout,ale také občas věděla, kdy si ulevit a nestrhnout se. Se svým delším chlupem si byla nejvíce podobná bráškovi Amagukovi (Gučimu), který je u Ríši Burdy.
Jméno Alyeska je starším označením Alaska (Aljaška) národa Aleutů, což znamené "Velká země" a svým volnomyšlenkářským myšlením byla Alyeska skutečně velká a krásná jako Aljaška.


Gora
Gorinka je náš Alaskánek,což vlastně znamená, že je to "sprsklinka nepapírová". Paradoxně je to náš nejznačkovější pejsek, neboť máma je z Kanady a táta ze švédska. Původně jsme plánovali mít Gorču pro naší Danielku, která by s ní běhala nebo jezdila na koloběžce či kole. Bohužel Dany čas na závody neměla,a tak přibyla do spřežení.
Gora je úžasný tahoun, ale typický alaskan - kouše postroj, krčák, hlavní lano a vůbec je hlavně během startu rozjančená. Po startu už to je v pohodě. Po Canny a Abigail plně začala leadrovat a má ze všech pejsků největší vůli táhnout a je velmi poslušná. Někdy se zdá, jakoby táhla vše sama. Je velmi drobounká a pro nás někdy obtížněji vykrmitelná. Její ségry má v týmu Hrobnice